Jak dane przestrzenne wspierają budowę inteligentnych miast? Dlaczego model 3D jest zdecydowanie lepszy od map 2D? W jakim kierunku zmierzają rozwiązania GIS? O tym dyskutowano podczas konferencji GISforum 2018, która odbyła się 21-22 listopada br. we Wrocławiu.
Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, objął honorowy patronat nad konferencją GISforum 2018
Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem, zainauguruje VI edycję konferencji GISforum prelekcją pt. 'Wykorzystanie danych z projektów zrealizowanych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w infrastrukturze informacji przestrzennej miast'.
Firma SHH zrealizowała dla poznańskiego GEOPOZ-u innowacyjny w skali Polski projekt budowy modelu 3D miasta Poznania wraz z narzędziami do jego aktualizacji i publikacji. Trójwymiarowy model miejski ma szansę stać się wzorcowym modelem dla innych miast.
Konferencja GISforum to miejsce wymiany doświadczeń pomiędzy twórcami standardów prawnych i technicznych, użytkownikami oraz dostawcami rozwiązań informacji przestrzennej. Wydarzenie gromadzi w jednym miejscu przedstawicieli wielu sektorów gospodarki oraz organizacji i urzędów. Uczestnicy podejmują dyskusję na temat aspektów prawnych, organizacyjnych oraz technologicznych w dziedzinie systemów informacji przestrzennej. Formuła konferencji ewoluuje zgodnie z oczekiwaniami i opiniami użytkowników GIS oraz uczestników konferencji.
Drugiego dnia sympozjum (piątek, 18.05) podczas Sesji V (godz. 12:00-13:30) przedstawiciele poznańskiego GEOPOZ-u zaprezentują „Aktualizację modelu 3D budynków na przykładzie Poznania„.
Wspieramy w zakresie praktycznej edukacji projektowej przyszłych inżynierów z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej w obszarze 3D City oraz GIS. Efekty mają wymiar merytoryczny i przede wszystkim praktyczny.
Pod koniec 2016 roku semantyczny model miasta Helsinki został udostępniony publicznie. Model CityGML, który jest dostępny jako Open Data i zawiera ponad 77 000 semantycznych budynków 3D, został ulepszony o możliwość pomiaru nasłonecznienia zabudowy. Atlas energetyczny i klimatyczny dostarcza bezpłatnie wielu informacji związanych z energią w formie interaktywnej aplikacji mapowej 3D. Wartości energii zostały określone na podstawie informacji semantycznych modeli 3D budynków i zapisane jako dodatkowe atrybuty, także w zakresie tekstur budynków.
Firma SHH, ekspert w dziedzinie rozwiązań GIS, wygłosi w programie wydarzenia prelekcję pt. „Integracja i automatyzacja procesów tworzenia modeli miejskich 3D”. SHH rozwija narzędzia oraz wdraża projekty w oparciu o technologie FME. Praktyczne rezultaty zaprezentujemy podczas wydarzenia w Warszawie.