przestrzenny wymiar informacji

GISforum

Program konferencji

W programie wydarzenia planowane są wystąpienia prelegentów reprezentujących m.in. Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, PGE GiEK - Oddział Elektrownia TurówUrząd Miasta Rybnika, Miejską Pracownię Urbanistyczną w Bydgoszczy, Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej oraz Uniwersytet Wrocławski.

Ważnym elementem konferencji będzie debata pomiędzy twórcami standardów prawnych i technicznych, przedstawicielami służby geodezyjnej, użytkownikami oraz dostawcami rozwiązań GIS pod hasłem Komu potrzebny jest trzeci wymiar? Dane 3D - trend czy konieczność. Podczas debaty poruszone zostaną zagadnienia zbierania i modelowania danych trójwymiarowych. Upowszechnienie się metod zdalnej detekcji przestrzeni umożliwia coraz lepsze odwzorowywanie otaczającej nas rzeczywistości.
Nowe możliwości niosą też nowe wyzwania. W ujęciu technicznym to znaczny przyrost gromadzonych danych, konieczność automatyzacji modelowania i klasyfikacji obiektów przestrzeni. W ujęciu organizacyjnym to potrzeba wypracowania jednolitych standardów technicznych i prawnych, określenie miejsca państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej oraz innych instytucji państwowych w procesie pozyskiwania, gromadzenia i aktualizacji danych.
Wyzwaniem jest też określenie komu te dane są niezbędne do szybkiej i efektywnej realizacji zadań, a dla kogo to na razie modna nowinka technologiczna.

Grono dostawców technologii informatycznych reprezentować będą m.in. firmy Oracle, Bentley Systems, Fujitsu, TPI oraz SHH.

Marek Krajewski, twórca wielu bestsellerów, zaprezentuje nowoczesny warsztat pracy autora kryminałów retro.

UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona i rejestracja na wydarzenie może zostać zakończona wcześniej.

________________________________________________________


Program konferencji GISforum 2015 *


13 października 2015 (wtorek)

Wycieczka integracyjna „Zaginione miasto Breslau - śladami Eberharda Mocka” w godz. 18:00 - 20:00, szczegóły na dole niniejszej strony.DZIEŃ PIERWSZY

14 października 2015 (środa)

(godz. 10:00 – 18:00)


Rejestracja uczestników
(godz. 09:00 - 10:00)I SESJA: Otwarcie konferencji
(godz. 10:00)

 • Wystąpienie inauguracyjne, powitanie uczestników konferencji, Piotr Janas, Prezes Zarządu, SHH
 • Działania i plany GUGiK w zakresie tworzenia cyfrowych baz danych, Jerzy Zieliński, Dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii
 • Zastosowanie wymiaru przestrzennego w obszarze Big Data, Hans Viehmann, Product Manager EMEA, Oracle (prezentacja będzie przetłumaczona na język polski)


Przerwa kawowa, wspólne zdjęcie uczestników konferencji

 

II SESJA

 • Modelowanie infrastruktury – portfolio geoprzestrzenne firmy Bentley Systems, Tomas Stanek, Bentley Systems (prezentacja będzie przetłumaczona na język polski)
 • Bentley Connect Edition – nowa odsłona narzędzi Bentley Systems, Tomasz Targowski, SHH
 • Zastosowanie narzędzi GIS i Asset Management do ewidencji i wspomagania zarządzania infrastrukturą techniczną dla systemów transportowych, Ewa Durajczyk-Starościak, SHH
 • Zaawansowana analityka danych hydrogeologicznych w środowisku Business IntelligenceLech Rybałko, SHH

 

Obiad


III SESJA

 • Nowe wyzwania – od chmury punktów do modeli 3D, Piotr Woźniak, Główny Urząd Geodezji i Kartografii
 • Skanowanie laserowe i co dalej - jak utrzymać, udostępniać, publikować, analizować i przetwarzać dane LiDAR?, Stanisław Biernat, SHH
 • Modelowanie 3D obszaru zurbanizowanego na przykładzie doświadczeń miasta Poznania, Roman Gęzikiewicz, Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ
 • Spojrzenie na dane 3D okiem powiatowej służby geodezyjnej, Igor Amrozik, Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej
 • Nowoczesny warsztat pracy autora kryminałów retro, Marek Krajewski

 

Przerwa kawowa

IV SESJA

Forum: "Komu potrzebny jest trzeci wymiar? Dane 3D - trend czy konieczność"

Debata pomiędzy twórcami standardów prawnych i technicznych, przedstawicielami służby geodezyjnej, użytkownikami oraz dostawcami rozwiązań GIS.

Udział w debacie zapowiedzieli:

 • Jerzy Zieliński, Dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii
 • dr hab. inż. Tomasz Lipecki, Prodziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 • Wojciech Skobliński, Główny Inżynier Mierniczy, KGHM Polska Miedź SA
 • Igor Amrozik, Geodeta Powiatowy, Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej
 • Piotr Gałkowski, Główny Specjalista, Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
 • Piotr Wyroślak, Menadżer Sprzedaży, Rynek Sektora Publicznego, SHH


Moderator forum: red. Jerzy Królikowski, Magazyn Geoinformacyjny "Geodeta"

 

GISforum evening

Uroczysta kolacja, której towarzyszyć będzie występ zespołu InLove oraz integracja w Wine Casino (start ok. godz. 20:00)

 

DZIEŃ DRUGI

15 października 2015 (czwartek)

(godz. 10:30 -15:00)

 

V SESJA

 • Profesjonalne rozwiązania Fujitsu dla GIS, Jarosław Cichoszewski, Fujitsu
 • Ewidencja infrastruktury zakładu przemysłowego, Piotr Leśniak, PGE GiEK - Oddział Elektrownia Turów
 • Nowe rozwiązania Bentley Systems dla górnictwa, Marcin Stecki, Bentley Systems,       Marek Sołowczuk, SHH  
 • Modelowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, Adrian Baranowski, SHH


Przerwa kawowa, wymeldowanie z pokojów hotelowych


VI SESJA

 • Wykorzystanie modelu 3D w kształtowaniu krajobrazu miasta Bydgoszczy, Anna Rembowicz-Dziekciowska, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy
 • Koordynacja inwestycji w pasie drogowym. Znaczenie i wykorzystanie danych LiDAR na terenach występowania szkód górniczych, Magdalena Urbanek, Urząd Miasta Rybnika
 • Rozwiązania chmurowe Oracle, Tomasz Witos, Oracle
 • Jak znaleźć złoty pociąg?, dr Adam Szynkiewicz, Uniwersytet Wrocławski

 

Podsumowanie i zakończenie konferencji, losowanie nagród za ankiety


Obiad

* Organizator konferencji zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w jej programie

________________________________________________________

 STOISKA EKSPOZYCYJNE 


Konferencji towarzyszyć będą stoiska ekspozycyjne firm specjalizujących się w dostarczaniu rozwiązań IT, m.in. Fujitsu, TPI i SHH. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania najnowszych trendów, zapoznania się z oferowanymi aplikacjami, a także wymiany doświadczeń w tym zakresie.

Eksperci z firmy SHH doradzą zainteresowanym uczestnikom jak odświeżyć aplikacje i systemy w zakresie najnowszych technologii Bentley i Oracle. Na stoisku przedstawione zostaną także skuteczne metody i narzędzia do modelowania, gromadzenia, przetwarzania i analizowania dużych ilości informacji.

Fujitsu jest dostawcą infrastruktur, usług i kompleksowych rozwiązań ICT, obecnym na wszystkich najważniejszych rynkach całego świata. Wśród klientów Fujitsu znajdują się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe oraz średnie firmy, a także klienci indywidualni. W oparciu o koncepcję dynamicznych infrastruktur firma oferuje pełną gamę produktów, rozwiązań oraz usług informatycznych, od systemów klienckich, włącznie z szerokim portfolio zaawansowanych stacji roboczych, po rozwiązania dla centrów przetwarzania danych, infrastrukturę zarządzaną oraz udostępnianie infrastruktury w formie usługi. Firma wchodzi w skład globalnej Grupy Fujitsu (Fujitsu Group).

TPI jest wiodącym dostawcą rozwiązań pomiarowych dla budownictwa, geodezji, przemysłu i rolnictwa precyzyjnego. Ilość sprowadzanego do Polski sprzętu pomiarowego, poziom zatrudnienia, ilość oddziałów na terenie Polski oraz zakres tematyki jaką TPI się zajmuje - wszystkie te elementy wskazują na wiodącą pozycję firmy na rynku.

 ________________________________________________________

INTEGRACJA

Zaginione miasto Breslau - śladami Eberharda Mocka” - wycieczka tropem radcy kryminalnego wrocławskiej policji, to propozycja nie tylko dla miłośników twórczości Marka Krajewskiego, który będzie prelegentem podczas pierwszego dnia konferencji, ale przede wszystkim dla zwolenników nieszablonowego zwiedzania. Na specjalnie przygotowanej trasie znajdują się bowiem nie tylko najważniejsze miejsca w stolicy Dolnego Śląska, ale również malownicze, zapomniane zakątki. Będzie to swoisty prolog do prelekcji Marka Krajewskiego pierwszego dnia konferencji.

Wycieczka zaplanowana jest w dniu 13 października 2015, w godz. 18 - 20. Start wycieczki - zbiórka w recepcji hotelu Mercure o godz. 17:45. Po wycieczce dla jej uczestników zaplanowana jest kolacja (w ramach pakietu konferencyjnego).

Debata GISforum 2015

Podsumowanie debaty, zorganizowanej podczas konferencji GISforum 2015, na łamach Magazynu Geoinformacyjnego Geodeta

Patroni honorowi GISforum 2015

 

Partnerzy GISforum 2015

 


Patroni medialni GISforum 2015
   

Wspieramy kampanię